Atrakcji podziemnych w Polsce jest bardzo dużo. Osoby lubiące zwiedzać podziemia mogą wybrać sztolnie, bunkry i schrony, podziemne muzea oraz kopalnie. Takie miejsca mają niesamowity klimat i warto choć raz wybrać się na zwiedzanie podziemnych atrakcji, których u nas nie brakuje. Warto wziąć jednak pod uwagę, że przebywanie pod ziemią może być wymagające. Osoby z klaustrofobią mogą czuć się nieswojo, wiedząc, że opuszczenie pomieszczenia nie jest możliwe na już. Dla wszystkich tych, którzy nie mają problemu z zamkniętymi przestrzeniami, polecamy zobaczyć największe podziemne atrakcje w Polsce. Możecie się tam wybrać nawet z dziećmi. Zobacz, co oferuje podziemna Polska.
Spis Treści
Podziemna Polska – atrakcja w Bochni
XIII-wieczna kopalnia z Bochni, to mały kompleks złożony z trzech oddzielnych szybów i dziewięciu poziomów. Najbardziej interesującymi obiektami w kopalni są kaplice oraz pobożne figurki, które były bardzo ważne dla tutejszych górników. Można w niej także znaleźć inscenizacje interaktywne i holograficzne obrazy przedstawiające techniki wydobywania węgla, a także zagrożeń czyhających w kopalni. Do atrakcji należy także gra komputerowa, pozwalająca spróbować operowania windami w kopalni. Kolejną ciekawą atrakcją jest trasa kolejki podziemnej, która ma ok 1 km. Jednak najciekawszą przygodą jest podziemna przeprawa łodzią, której nie znajdziecie nigdzie na świecie. Wycieczkę prowadzą przewodnicy, którzy barwnie opowiadają o historii i ciekawostkach bocheńskiej kopalni.
Zwiedzanie kopalni Soli w Wieliczce
Ta kopalnia jest jedną z najchętniej odwiedzanych w Polsce. W szczycie sezonu turystycznego odwiedzają ją tłumy turystów, w tym wiele osób zza granicy. Kopalnia oferuje kilka tras turystycznych, wśród nich jest trasa klasyczna, która ma długość ok. 3 km i położona jest 135 metrów pod ziemią. Jej zwiedzanie zajmuje około trzech godzin, w których trakcie, odwiedzamy szyb Daniłowicza i kaplicę św. Kingi, oraz solankowe jeziora. Bardzo ciekawą opcją jest szlak prowadzący przez miejsca kultu religijnego, zwany pielgrzymkowym. Trasę turystyczną można zwiedzać tylko z przewodnikiem. Wybierając się na zwiedzanie, warto ciepło się ubrać, ponieważ pod ziemią temperatura jest znacznie niższa.
Tarnowskie Góry i Kopalnia Srebra
Największą atrakcją w Kopalni Srebra jest trasa podziemna, która leży 40 m pod ziemią. Trasa ta ma 1700 metrów. Żeby ją zwiedzić, należy zakupić bilet na wycieczkę z przewodnikiem. Zwiedzanie całości trwa około 90 minut. Temperatura na trasie jest bardzo niska, jest to miejscami nawet 100 C. Za jedną z największych atrakcji można uznać przepływanie łodziami po najdłuższej trasie w Polsce. Podczas spływu można obejrzeć, jak dawniej pracowali gwarkowie, przedsiębiorcy z branży wydobywczej. Bardzo realistycznie są oddane warunki, w jakich przychodziło im pracować oraz narzędzia, których używali. Jako dodatek do zwiedzania podziemi, można zobaczyć także Muzeum Górnictwa oraz Skansen Maszyn Parowych.
Podziemna Polska – Podziemia Rynku krakowskiego
W podziemiach Rynku w Krakowie znajduje się perełka na skalę światową – muzeum podziemne. Pod Rynkiem znajduje się rezerwat archeologiczny, który przedstawia losy średniowiecznego miasta Kraków. W muzeum znajdują się także nowoczesne technologie, które przyciągają uwagę. Można tam zobaczyć przeróżne hologramy, ekrany dotykowe i kurtyny z pary wodnej. Eksponaty średniowieczne to m.in.: zabytkowe monety, stare narzędzia, 600-letnie przybory higieniczne, paciorki i medaliony oraz groty tatarskich strzał, które pochodzą ze Wschodu. Bilet do muzeum warto zarezerwować wcześniej przez Internet, ponieważ często stoi się w długiej kolejce. Jest to bardzo chętnie odwiedzane miejsce w Krakowie.
Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku
W Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota w Złotym Stoku można zobaczyć dawną kopalnię złota i arsenu. Wybierając się tam, możemy zobaczyć trasę turystyczną, która pozwala na zwiedzenie dwóch sztolni. Jedną z nich jest “Gertruda”, w której można ujrzeć oryginalne mapy geologiczne oraz kolekcję ród i minerałów. Kolejna z nich nazywa się “Czarna” i można w niej zapoznać się z technikami, którymi pracowali górnicy. Także niebywałą atrakcją tej sztolni jest podziemny wodospad i wycieczka tramwajem w podziemiach. Dodatkowo odwiedzający mogą zabawić się w płukanie złota oraz wybić monetę, a także poobserwować, jak odlewa się sztabki z prawdziwego złota.