szkodniki orgrodowe
Photo Annallarionova/pixabay

Będąc posiadaczem ogrodu, nie raz zapewne mierzliście się z problemem szkodników ogrodowych. Jest ich całkiem sporo i  są częstymi „gośćmi” ogrodu. Szkodniki w ogrodzie na szczęście łatwo można usunąć. Nawet najzdrowsze ogrody spotykają się od czasu do czasu ze szkodnikami, a mimo to dają piękne plony i kwiaty. Jako ogrodnicy, każdy z nas musi wziąć pod uwagę ilość lub rodzaj szkodników, które jesteśmy w stanie „tolerować”. Jest to niezbędne, ponieważ w miejsce usuniętych szkodników, pojawią się nowe. Dlatego musimy iść na pewien kompromis, żeby całkiem nie zwariować. Pamiętaj, że im wcześniej wykryty szkodnik i szybsze jego usunięcie, tym większe szanse na uratowanie ogrodu. Poznaj więc najczęstsze szkodniki ogrodów i jak sobie z nimi radzić.

ogród
Photo JamesDeMers/ pixabay

Szkodniki w ogrodzie – duże zwierzęta

Do ogrodu może nam się zakraść kuna, łasica, kot czy nawet lis. Jeżeli ogród znajduje się blisko lasu, może odwiedzić cię królik, a nawet jeleń czy sarna. Jelenie na przykład bardzo lubią zjadać tulipany, czy lilie. Ochrona roślin przed najeźdźcami z zewnątrz głównie tkwi w dobrym ogrodzeniu. Jeżeli płot jest, aby duży do pokonania przez zwierzę to po prostu tam nie wejdzie. Nie dotyczy to może kotów, które są skoczne i chętnie wdrapią się na siatkę. Jeżeli koty sąsiadów, lub krety czy inne dzikie zwierzęta często odwiedzają Twój ogród, możesz pomyśleć o zakupie specjalnego środka odstraszającego zwierzęta. Jest to substancja chemiczna, którą wysypuje się w miejscach ich bytowania. Jest ona bezpieczna dla roślin, ale także nie truje zwierząt, tylko po prostu sprawia, że nie chcą one tam przebywać ze względu dla nieprzyjemny dla nich zapach. W sklepach ogrodniczych dostaniemy różne środki przeznaczone dla konkretnych gatunków zwierząt. Środki te również mogą się przydać jeśli nasz pies upodobał sobie wykopywanie dołów w naszym ogródku.

kot w ogrodzie
Photo milesz/pixabay

Mszyce 

Owady te często żerują w skupiskach na różnych gatunkach roślin. Na całym świecie występuje około 4000 gatunków mszyc. Mszyce są małymi owadami w kształcie gruszki, które mogą być zielone, żółte, brązowe, czerwone lub czarne w zależności od gatunku i źródła pożywienia. Jeśli ich jest mało, zwykle możemy temat odpuścić, gdyż nie są bardzo szkodliwe dla roślin. Jednak jeżeli mamy do czynienia z dużą inwazją  mszyc, musimy działać. To często mszyce odpowiadają za żółknięcie i zahamowanie wzrostu, więdnięcie roślin. Zauważalny będzie również ogólny spadek wigoru roślin. Kilka gatunków może przenosić choroby roślin, zwłaszcza wirusy, które przenoszą podczas żerowania. Podczas żerowania mszyce wydzielają duże ilości lepkiego płynu zwanego spadzią. Ta słodka maź kapie na rośliny, przyciągając mrówki i powodując wzrost czarnej pleśni na liściach. 

W celu pozbycia się mszyc zakup specjalny środek na mszyce i spryskaj nim zajęte rośliny. Jednym z domowych sposobów jest zrobienie mieszanki octu z wodą w  proporcji 1:10. Do mieszanki dodaj kilka krople płynu do naczyń. 

mszyce
Photo Myriams-Fotos/pixabay

Szkodniki w ogrodzie – ślimaki

Najbardziej uciążliwe szkodniki występujące w ogrodach przydomowych, sadach i terenach krajobrazowych w całej Polsce. Ślimaki bytują w wilgotnych, zacienionych miejscach i często można je znaleźć wzdłuż fundamentów i pod skałami. Jedne gatunki są z muszlą, inne bez (pomrowy). O ile ślimaki z muszlą są ładne i bardziej akceptowane, widok pomrowa przyprawia nas o zawrót głowy. Ślimaki najbardziej aktywne są nocą. Żywią się różnymi roślinami, a także rozkładającym się materiałem roślinnym. Szkodniki powodują duże straty w liściach. Mogą również powodować rozległe uszkodzenia sadzonek, delikatnych, nisko rosnących warzyw liściastych i dojrzewających owoców, takich jak truskawki, karczochy i pomidory. Na atak narażone są prawie wszystkie warzywa ogrodowe, kwiaty ozdobne i niektóre drzewa owocowe, zwłaszcza cytrusy.

ślimak szkodnik ogrodów
Photo suju-foto

Jak się pozbyć ślimaków? Jeżeli nie jest ich bardzo dużo, możesz po zachodzie słońca zebrać je i wywieźć np. do lasu. Jeżeli ręczne zbieranie jest niewygodne, możesz postawić niskie naczynia z piwem. Drożdże zawarte w piwie przyciągają ślimaki. W sklepach ogrodniczych również znajdziesz wiele środków chemicznych do zwalczania tych szkodników. Możesz także grządki i okolice kwiatów posypać kwasem borowym. 

Jakie szkodniki w ogrodzie możemy jeszcze spotkać?

Szkodników jest całkiem sporo. Do najczęstszych należą:

  • skorki
  • pająki
  • ślimaki
  • duże zwierzęta
  • chrząszcze
  • koniki morskie
  • cykady
  • mączliki
  • stonka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here