ogrody w Polsce
Photo JamesDeMers/ pixabay

Podróżując po Polsce, warto wiedzieć, co warto zobaczyć, będąc na danym terenie.  Niektórzy wyruszają szlakami pisarzy, niektórzy zwiedzają kościoły, czy zamki. Inni jeszcze chcą zobaczyć piękne ogrody w Polsce. My dziś właśnie wyruszymy w podróż po cudownych ogrodach rozsianych w całym kraju. Oczywiście nie sposób wymienić wszystkich. Piękno każdego ogrodu kwalifikuje go do obejrzenia, ale przedstawimy tu nasze TOP 5. 

W Polsce jest wiele ogrodów botanicznych, które co roku przyciągają grono turystów. Wejścia do niektórych są płatne, do innych darmowe. Jednak będąc na wakacjach, warto wydać te kilka złotych na bilet, aby znaleźć się w cudownym, kolorowym, przepełnionym zapachami miejscu. Z pewnością znajdziemy tam spokój i ukojenie, a przy okazji posłuchamy pięknego śpiewu ptaków, które są nieodzownym elementem takich ogrodów.

ogród
Photo JillWellington/ pixabay

Ogrody w Polsce – Łazienki Królewskie w Warszawie

Stolica to miejsce, które chyba każdy choć raz chce zwiedzić. Jednym punktem, który koniecznie musimy zobaczyć, będąc w Warszawie to Łazienki Królewskie. Były one rezydencją króla Stanisława Augusta, w której  klasycystyczna architektura harmonijnie łączy się z naturalnym otoczeniem z bajecznymi ogrodami. Znajduje się tu piękny, zabytkowy Pałac na Wodzie. Piękny, ogromny ogród zachwyca nas pięknem wielu kwiatów, kwitnących w różnych porach roku, licznych krzewów i drzew. Ogród jest podzielony na strefy. W związku z tym możemy zobaczyć Ogród Królewski, Ogród Modernistyczny oraz Ogród Romantyczny. Latem odbywają się koncerty na świeżym powietrzu pod pomnikiem Fryderyka Chopina. 

łazienki Warszawa
Photo allphotobangkok/pixabay

Palmiarnia w Gliwicach

W palmiarni można podziwiać wiele tropikalnych roślin, a także niektóre ryby oraz zwierzęta (ptaki, jaszczurki, żółwie). Jest to miejsce chętnie odwiedzane przez rodziny z dziećmi. Znajduje się tam  „Ścieżka wiedzy o roślinach egzotycznych”, która przybliży nam życie roślin z zakątków całego świata. W palmiarni rosną również owoce (np. banany). Spore miejsce poświęcono również kaktusom. 

Ogrody w Polce – Ogród sensoryczny w Muszynie

Ogród znajduje się na szczycie wzgórza, skąd rozpościerają się przecudne widoki na panoramę miasta. W ogrodzie jest również wieża widokowa. Ogród przystosowany jest nie tylko do podziwiania piękna natury, ale głównie do czerpania korzyści z dźwięków, dotyku, zapachów. Ma to ogromne znaczenie w terapii osób niepełnosprawnych. Rośnie tu bardzo dużo kwiatów, krzewów, drzew, które przyciągają liczne ptaki. W ogrodzie znajduje się wiata, gdzie możemy rozpalić ognisko. Miejsce jest podzielone na kilka stref. I tak znajduje się tu Ogród Zmysłów, a także różne tematyczne Strefy – Strefa Zapachów, Zdrowia, Dźwięku,  Smaku, Zapachowo-Dotykowa, Wzroku, Afrodyty oraz Baśni i Legend o Muszynie.

ogród
Photo PhotoMIX-Company/ pixabay

Ogród Różany w Szczecinie

Róże to kwiaty, które kocha chyba każdy. Nic dziwnego, że róża to królowa kwiatów. Jest piękna, majestatyczna, i pachnie obłędnie. Wyobraź sobie więc, że jesteś pośród tysiąca różnokolorowych róż. Raj na Ziemii, prawda? Takie miejsce właśnie znajdziemy w Szczecinie. Jest to idealne miejsce na spacer. Na terenie ogrodu znajdują się liczne ławeczki, gdzie możemy wypocząć. Znajduje się tu również piękna fontanna. Latem odbywają się tu koncerty na świeżym powietrzu oraz wystawy sztuki. Co ważne do Ogrodu Różanego wejdziemy za darmo. 

róże
Photo pixel2013/ pixabay

Ogrody w Polsce – Ogród Japoński we Wrocławiu

Ogród Japoński to piękny teren z roślinami nie tylko z Japonii i okolic. Jest to idealne miejsce do wyciszenia się, medytacji i robienia zdjęć. W niedalekiej odległości od Ogrodu odbywa się pokaz fontann, które również warto zobaczyć. W ogrodzie znajduje się wiele pomostów. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się staw z dużymi karpiami. 

W Polsce jest wiele ogrodów wartych zwiedzenia. Praktycznie w każdym województwie znajdziemy ciekawe miejsca. W ogrodach takich mamy szanse zobaczyć rośliny nierosnące w naszych domowych ogródkach, w lesie, czy przy ulicy. Możemy zobaczyć, jak kwitną, jak pachną, jakie mają owoce. Jest to bardzo ciekawe i przyjemne doświadczenie godne polecenia każdemu, niezależnie od wieku. Być może zainspirują cię do stworzenia własnego ogrodu marzeń. Nie masz jednak własnego ogrodu, choć bardzo chciałbyś go mieć? Stwórz własny ogród w słoiku. Nie jest to trudne, a dekoracja ożywi każde wnętrze. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here