ogród marzeń
Photo 12019/ pixabay

Jeśli kochasz przebywanie na łonie natury, z pewnością myślałeś o własnej działce czy ogrodzie. Zakup działki to nie koniec. Wraz z zakupem pojawiają się kolejne pytania – jak ją zaprojektować, jak stworzyć idealne miejsce do odpoczynku? Nie jeden z nas marzy o pięknym ogrodzie, w którym się zrelaksuje. Jak więc stworzyć swój ogród marzeń? Oto garść podpowiedzi jak krok po kroku się do tego zabrać i o czym pamiętać. 

To od czego zaczniesz, zależy, na jakim etapie jest Twój ogród. Jednak w tym poradniku zaczniemy od początku, czyli od prawie pustego placu, gdzie stworzymy nasz ogród marzeń. Końcowy wygląd będzie zależał od naszej kreatywności, od funduszy oraz od naszych upodobań, jednak cały proces projektowania musi składać się z kilku etapów. I o tym będzie w tym poradniku. 

ogród kwiaty
Photo Richgold/ pixabay

Ogród marzeń – zrób plan

Niezależnie od tego, czy zaczynasz od gołej ziemi, czy pracujesz w założonym ogrodzie, musisz sformułować plan ogrodu. Zacznij od stworzenia prostego projektu, na zwykłej kartce. Możesz narysować kilka koncepcji. Każda osoba, która będzie korzystała z ogrodu, może narysować kilka własnych koncepcji, a potem możecie to połączyć, tworząc wasz wspólny ogród marzeń. Rozważ różne style ogrodu, różne wyposażenie, różnorodna roślinność. Możesz przejrzeć zdjęcia ogrodów w internecie, branżowych gazetach, aby się zainspirować. Możesz także wybrać się na wycieczkę do ogrodów w Polsce. 

Jeżeli już masz ogólną wizję, jak powinien wyglądać wasz ogród marzeń, należy zrobić profesjonalny, dokładniejszy plan. Na tym etapie rozważ zatrudnienie architekta krajobrazu, który pomoże Ci opracować wyjątkowy projekt ogrodu, dostosowując również roślinność. Nie wszystkie kwiaty mogą rosnąć razem, dlatego jeśli nie masz o tym wiedzy, dobrze jest skorzystać z takiej pomocy. Oprócz ogólnego wyglądu ogrodu określ jego przeznaczenie. Czy wykorzystasz ogród do zabawy dzieci, czy wyłącznie do odpoczynku i grillowania ze znajomymi, czy będą na nim przebywały zwierzęta, a może będziesz tu uprawiał ekologiczne warzywa i owoce? Wszystko to ma znaczenie w projektowaniu idealnego ogrodu. 

roślinność
Photo RichardMc/ pixabay

Oceń swoją przestrzeń

Przestrzeń to klucz do pięknego i funkcjonalnego ogrodu. Może radykalnie zmienić atmosferę ogrodu, co sprawia, że ​​jest to istotny czynnik, który należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu wymarzonego ogrodu. Na przykład otwarta przestrzeń przedstawia prosty, przewiewny ogród, podczas gdy zamknięta przestrzeń przedstawia więcej tajemnic i odosobnienia. Przestrzeń określi również, czy możesz poruszać się swobodnie po swoim ogrodzie.  Nie oznacza to jednak, że do stworzenia wymarzonego ogrodu potrzeba dużo miejsca. Możliwe jest posiadanie małego, imponującego ogrodu, o ile jest dobrze zaprojektowany i dostosowany do Twojej posesji, wizji i osobistego stylu.

Ogród marzeń – wybierz rośliny 

Po określeniu odpowiedniego projektu i dostępnej przestrzeni następnym krokiem jest dobór odpowiedniej roślinności. Najważniejsze, co należy wziąć pod uwagę, to twoje osobiste preferencje. Jednak ważne jest, aby dopasować rośliny tak, aby mogły przetrwać w danym klimacie i na danym podłożu. Możesz to doradzić się sąsiadów z działki, którzy już wiedzą co dobrze rośnie, a czego lepiej unikać. Niektóre rośliny też bardziej niż inne przyciągają szkodniki. Zapytaj o to również w sklepie ogrodniczym, aby wiedzieć, jakie rośliny można sadzić razem, a które daleko od siebie. W miejscu, gdzie postawisz grilla, stół, czy będzie to miejsce wypoczynkowe, warto posadzić kwiaty i rośliny, które odstraszają np. komary. Możesz użyć również do tego internetu, aby wyszukać odpowiednie informacje o danych roślinach. 

Projektując wymarzony ogród, warto posadzić rośliny, które kwitną o różnych porach roku. Wtedy cały rok możemy cieszyć się pięknym ogrodem. 

tulipany
Photo pasja1000/pixabay

Pozostałe dodatki

Ogród marzeń to coś więcej niż same rośliny. Ogród musi być również funkcjonalny, a więc posiadać potrzebne nam dodatki. Obejmuje to kilka rzeczy, takie jak grill, meble, miejsce na narzędzia, ewentualny plac zabaw dla dzieci, trampolina, huśtawki, basen, ścieżki, miejsce zadaszone do odpoczynku, oświetlenie. Rzeczy jest cała masa. 

To wszystko stworzy nam idealną atmosferę. Elementy te dodadzą ogrodowi uroku, koloru oraz sprawią, że ogród będzie funkcjonalny. 

Jeśli masz smykałkę do majsterkowania, możesz wiele rzeczy wykonać sam, korzystając z pomysłów, projektów DIY znajdujących się w internecie. Znajdziesz tam wiele pomysłów i sposób wykonania. Z pewnością zaoszczędzisz wiele pieniędzy, a dodatki będą oryginalne. 

Teraz gdy Twój ogród marzeń stał się rzeczywistością, musisz upewnić się, że zapewniasz mu odpowiednią pielęgnację. Upewnij się, że masz niezbędne zasoby, czas i pieniądze, aby utrzymać swój ogród przez cały okres jego użytkowania. Miej w pobliżu źródło nawadniania, aby zachować piękno i bujność ogrodu, i pamiętaj, aby przycinać/zbierać rośliny. Na dłuższą metę to właśnie pielęgnacja krajobrazu utrzymuje przy życiu wymarzony ogród.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here