ogród w słoiku
Photo magdakamyszek/ pixabay

Kochasz rośliny, las, ogród, ale niestety mieszkasz w bloku, a las za daleko? Teraz możesz zrobić swój własny mały ogród w słoiku. Być może kojarzy ci się to z robótką przedszkolaka na Dzień Mamy, jednak ogród w słoiku może być piękną dekoracją, zdobiącą każde wnętrze. Może być on mały, albo duży. Możesz w nim zmieścić różnorodne rośliny, a efekt zachwyci niejednego gościa. Jak go zrobić? Dowiesz się z tego artykułu. 

Ogród w słoiku to nieszablonowa dekoracja wnętrz, która cieszy się dużym powodzeniem. Oprócz roślin możesz tam umieścić małe ławeczki, ludzi, dzięki czemu będzie to istne dzieło sztuki. 

rośliny w słoiku
Photo vitrioline/ pixabay

Ogród w słoiku – co będzie nam potrzebne?

Poniżej znajdziecie listę niezbędnych rzeczy, które pozwolą wam stworzyć ogród w słoiku, o jakim od dawna marzyłeś. Wiele materiałów możesz mieć w domu lub kupić je w sklepie ogrodniczym za niewielkie pieniądze. 

Szklany słoik z pokrywką 

Można użyć dowolnego szklanego słoika z pokrywką. Rozmiar słoika nie ma znaczenia, jednak otwór na górze już tak. Większy otwór pozwoli na łatwiejsze wykonanie miniogrodu, a także ułatwi przecieranie szkła od wewnątrz, gdy się zakurzy. Można również używać pojemników z tworzyw sztucznych, ale nie zapewniają one takiej przejrzystości jak szkło.

Małe różnokolorowe kamyki

Umieszczone na dnie terrarium, kamyczki służą jako obszar odprowadzania nadmiaru wilgoci. Jeżeli damy różnokolorowe kamyczki będą one także formą ozdoby.

Suszony torfowiec lub mech torfowy

Na wierzchu małych kamyków umieszcza się warstwę wysuszonego mchu, aby zapobiec opadaniu ziemi doniczkowej do zbiornika drenażowego. Ta warstwa działa również jak przenośnik nadmiaru wilgoci z kamyków do gleby.  Mech dostaniesz w sklepie zoologicznym lub możesz zerwać go w lesie, czy parku. Możesz go również znaleźć przy skałach czy między chodnikowymi płytkami. Mech zbieraj razem z kawałkiem ziemi, w której znajdują się korzenie – wtedy będzie rósł także w słoiku i nie uschnie. 

mech
Photo Free-Photos/ pixabay

Ziemia doniczkowa

Jest to ostatnia warstwa, na której rośnie mech. Ziemia doniczkowa nie musi być bogata w składniki odżywcze.

Ozdoby

Chociaż nie są one konieczne, kamienie, małe gałęzie lub inne elementy dekoracyjne mogą stworzyć ten wyjątkowy akcent, którego szukasz.

Jak zrobić i pielęgnować ogród w słoiku?

Po zebraniu zapasów i mchu jesteś gotowy do założenia i pielęgnacji miniogrodu. Oto jak to zrobić krok po kroku. 

  • Wyłóż dno butelki małymi kamykami. Aby zapewnić odpowiedni drenaż warstwa kamyków, powinna mieć około 3-5 cm. 
  • Dodaj wysuszony torfowiec lub mech torfowy na wierzchu kamyków. 
  • Na mchu ułóż warstwę wilgotnej ziemi doniczkowej. Ponieważ mchy nie mają tradycyjnych korzeni, warstwa gleby nie musi być bardzo gruba (około 1 cm powinno wystarczyć).
  • Ułóż małe kępy mchu i dekoracji według uznania.
  1. Posadź na ziemi różne rośliny, dodatkowy mech, połóż ozdoby. 
  2. Za pomocą spryskiwacza delikatnie spryskaj położone już warstwy, aby pod kamykami pojawił się delikatny nadmiar wody. 

Gotową kompozycję postaw w nasłonecznionym miejscu na około 2 godziny lub w sztucznym oświetleniu. Po tym czasie możesz przestawić słoik w miejsce docelowe. Podlewaj delikatnie raz na tydzień, lub nawet raz na 2 tygodnie. Wszystko zależy od gatunków zasadzonych roślin. 

Ogród w słoiku – jakie rośliny będą się nadawać? 

Do wykonania ogrodu w doniczce potrzebujesz roślin, kwiatów w miniaturowych odmianach, tak, aby nie rozrosły się za bardzo. Mogą to być również części roślin, które powinny zapuścić korzenie i się przyjąć. Najlepiej nadają się: 

  • Paprocie
  • Kaktus
  • Sukulenty
  • Begonie
  • Storczyki
  • Akwamaryn
  • Trawy
  • Miłorząb
storczyk
Photo manfredrichter/ pixabay

Ogród w słoiku to doskonały pomysł dla lubiących naturę osób, a nie mających możliwości posiadania dużego ogrodu. Są piękną dekoracją wnętrz. Są prawie samowystarczalne, nie potrzebują dużo podlewania, dużo słońca, ani zbytniej opieki, nie zalęgną się w nim żądne  szkodniki. Przy większej kreatywności możesz stworzyć cudowne dzieło sztuki. Jeśli masz duszę artysty, tworzenie takich ogrodów może stać się fajnym, odprężającym dochodowym zajęciem. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here