niebezpieczne rasy psów
Photo RebeccasPictures/ pixabay

Psy już setki lat temu zostały udomowione i od lat towarzyszą człowiekowi. Być może jesteś właścicielem szczeniaka po raz pierwszy. Być może wiesz, że pies jest nie tylko zabawny, przyjazny, lojalny, ale także może być śmiertelnie niebezpieczny. W zależności od wychowania, temperamentu i okoliczności zwierzęcia każdy pies może stanowić zagrożenie dla człowieka. Są potomkami wilkodpoów, hodowanych przez ludzi, dzięki czemu stały się jednym z najbardziej lojalnych i niebezpiecznych zwierząt. W artykule przedstawimy kilka niebezpiecznych ras, których powinieneś unikać jeśli w domu są małe dzieci. Na  posiadanie psa rasy agresywnej trzeba mieć specjalne pozwolenie, aby była pewność, że dobrze się nim zajmiesz i nie wykorzystasz go do złych celów. Wszystko zależy od wychowania i nawet pies agresywnej rasy może stać się miłym psem rodzinnym, jednak jest większe prawdopodobieństwo ataku niż u łagodnych ras. Zdecydowanie nie może to być prezent na dzień dziecka, co często się zdarza. 

Amerykański Pit Bull

Bardzo zadziorna rasa, jeden z najniebezpieczniejszych psów, zakazany przez wiele krajów świata. Jest to pies średniej wielkości, solidnie zbudowany, inteligentny, krótkowłosy. Jest jedną z najniebezpieczniejszych ras psów na świecie. Aby zapobiec agresywnym wybuchom, muszą przejść kilka obszernych i szkoleniowych ćwiczeń. Podstawowe cechy American Pit Bull Terrier to siła, pewność siebie i radość życia. Rasa ta nie jest najlepszym wyborem dla psa stróżującego, ponieważ jest niezwykle przyjazny, nawet z nieznajomymi, ale wręcz przeciwnie, agresywne zachowanie może być niezwykle niebezpieczne dla dzieci i ludzi. Rasa ta bardzo dobrze radzi sobie w konkurencjach wyczynowych ze względu na wysoki poziom inteligencji i chęć do pracy. 

pitbull
Photo dillondygert/ pixabay

Niebezpieczne rasy – Owczarek kaukaski

Ten pies jest typowym psem odważnym, o silnej woli, lojalnym, nieustraszonym, asertywnym, dlatego ważne jest, aby dobrze go szkolić i socjalizować. Ta rasa ma silną potrzebę obrony i nie radzi sobie dobrze z obcymi. Ten pies będzie zaciekle chronił każdego, kogo uważa za swoją rodzinę (w tym dzieci, inne psy, a nawet koty), dlatego może zaatakować każdego, kto do ciebie przyjdzie. Ten zwierzak jest przeznaczony tylko dla doświadczonych właścicieli psów, którzy mogą poświęcić dużo czasu na szkolenie i socjalizację tej cudownej rasy.

Rottweiler

Rottweiler jest przyjaznym i czułym psem.  Naprawdę! Jest to średniej wielkości pies o imponującym wyglądzie, ale dopóki jest traktowany i szkolony z troską, cierpliwością i konsekwencją, Rottweiler odwdzięczy się wielką miłością do nas. Jednak jeśli będziemy go źle traktować, lub poczuje zagrożenie, bez zastanowienia się zaatakuje. Rasa ta jest odpowiedzialna za wiele pogryzień ze skutkiem śmiertelnym na całym świecie. 

Owczarek niemiecki

Istnieją różne badania, które dowiodły, że owczarki niemieckie mają tendencję do atakowania mniejszych psów. Owczarki niemieckie wykazują czasem agresywne zachowania wobec swoich właścicieli, w wielu przypadkach jest to wynikiem złego szkolenia lub złego traktowania. Badania dowodzą, że to niezwykle inteligentne psy, pełniące służbę w niejednej policji. 

owczarek niemiecki
Photo AnjaGh/ pixabay

Niebezpieczne rasy – Doberman

Dobermany są wierne, inteligentne i silne. Są doskonałymi zwierzętami domowymi i groźnymi psami stróżującymi. Posiadanie Dobermana to naprawdę wyjątkowe doświadczenie. Jednak słabo wyszkolony, źle traktowany lub niespokojny doberman może stać się agresywny. Ze względu na duże rozmiary, muskularną budowę, potężną klatkę piersiową, dumną postawę ciała i agresywne zachowanie doberman jest potencjalnie niebezpieczny. 

Malamut alaskański

Alaskan Malamutes to bardzo energiczne psy i jeśli ich energia nie zostanie pozytywnie wykorzystana, mogą być dość agresywne. Mają podkreśloną potrzebę polowania na zdobycz, dlatego należy o nie dbać. Kolejną ważną rzeczą jest to, że uczą się powoli, co wymaga dużo cierpliwości podczas ich szkolenia. Alaskan malamuty są nadal używane jako psy zaprzęgowe.

malamut
Photo Markoren/ pixabay

Jeżeli zastanawiasz się nad wzięciem psa rasy agresywnej, dowiedz się, czy nie wymagasz na to zezwolenia. Zgodnie z art. 10 pkt. 1 Ustawy o ochronie zwierząt, prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną wymaga zezwolenia wydanego przez wójta (burmistrza, prezydenta miasta) właściwego ze względu na planowane miejsce prowadzenia hodowli lub utrzymywania psa.

Niebezpieczne rasy znajdujące się w wykazie:

1) amerykański pit bull terrier;

2) pies z Majorki (Perro de Presa Mallorquin);

3) buldog amerykański;

4) dog argentyński;

5) pies kanaryjski (Perro de Presa Canario);

6) tosa inu;

7) rottweiler;

8) akbash dog;

9) anatolian karabash;

10) moskiewski stróżujący;

11) owczarek kaukaski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here