Jeśli jesteś rodzicem, zapewne wiesz, że nauczenie odpowiedzialności u dziecka jest jedną z najważniejszych rzeczy wychowawczych, ale jednocześnie jest nie lada wyzwaniem. Odpowiedzialne dziecko z pewnością bardziej poradzi sobie w szkole, zyska przyjaciół i sympatię innych, a w przyszłości będzie cenionym pracownikiem. Dlatego każdy rodzic pragnie nauczyć dziecka odpowiedzialności już od najmłodszych lat, często kupując mu zwierzę – psa, kota. W tym artykule podpowiemy Ci jak wychować odpowiedzialne dziecko, wdrażając pewne nawyki do jego życia.
Spis Treści
Ustal granicę między waszymi obowiązkami
Dzieci od momentu narodzin mają tendencję to sprawdzania naszych granic – na ile mogą sobie pozwolić. Niezależnie do tego, czy chodzi o spanie we własnym łóżku, chodzenie spać o właściwej porze, sprzątaniem zabawek, a potem odrabianiem lekcji, czy wyjście z psem na spacer – dzieci notorycznie przekraczają granice. Jednako ile jedne granice możemy troszkę poprzesuwać, tak inne powinniśmy określić jasno i ich się trzymać. Wyznaczanie granic i obowiązków zależy również od wieku dziecka. Pamiętaj, że dzieci wraz z wiekiem uczą się nowych umiejętności, więc nie musisz wszystkiego za nie robić.
Dzieci w wieku przedszkolnym mogą sobie zrobić kanapkę, odpakować ciastka. Wykonując te zadania, ćwiczą również sprawność manualną, która z pewnością im się przyda. Poza tym dzieci czują się wtedy bardziej dorosłe i odpowiedzialne. Daje im to satysfakcję, że mogą zrobić coś same. Korzystaj z tego, bo nie będzie to trwało wiecznie!
Wyznaczaj też porcje, aby dzieci się nie przejadały, zwłaszcza jeśli chodzi o słodycze. O nadwagę nie trudno. Gdy dziecko, albo inny domownik ma urodziny, są święta lub dziecko zrobi coś ekstra, pozwól mu na więcej. Niech wie, że zasłużyło, że to jest wyjątkowa chwila. W innym wypadku trzymaj się sztywno zasad.
Od małego naucz dziecka sprzątania po sobie zabawek. Ten nawyk przyda mu się później z pewnością. Poczucie ładu i estetyki to bardzo dobra cecha.
Odpowiedzialne dziecko – jest czas na obowiązki i zabawę
Jeżeli dziecko jest w wieku szkolnym już od 1 klasy, a nawet przedszkola wykształć u dziecka nawyk odrabiania lekcji zaraz po szkole. Niech dziecko trochę odpocznie, zje i odrobi lekcje. Na początku zadań będzie mało, ale z czasem lekcji będzie coraz więcej. Jeśli nauczymy je od początku takiego harmonogramu, później będzie mu łatwiej się ze wszystkim wyrobić i będzie miał czas dla siebie. Wiadomo, że takie przekładanie na później nie jest produktywne. Kieruj się złotą zasadą – najpierw obowiązki, potem przyjemność.
Odkładanie rzeczy na miejsce
Od małego wpajaj dziecko, że rzeczy trzeba odkładać na miejsce – buty, ubrania, zabawki, książki, talerze, szklanki. W ten sposób w przyszłości będą mniej bałaganić, a to ważna cecha. Naucz dzieci, że po przyjściu ze szkoły, ubranie z wf trzeba wrzucić do prania, wyczyścić lunchboxy. Wszystkie te nawyki z pewnością zaprocentują w dorosłym życiu.
Odpowiedzialne dziecko – Płacenie za obowiązki
Niektórzy rodzice płacą dzieciom za wykonanie niektórych rzeczy w domu. Jest to nieodpowiednie, ponieważ dziecko musi wiedzieć, że jako członek rodziny ma też pewne obowiązki. Rodzicom nikt za to nie płaci, dziecku też się nie powinno. Jest to bardzo niewychowawcze. Dziecko nie może robić czegoś tylko dla zysku, musi wiedzieć, że robi to dla wszystkim, aby wszystkim się dobrze mieszkało i że pomaga rodzinie. Jeśli chcesz, zrób dziecku mały prezent, wybierzcie się do kina, ale nie komunikuj, że to jest konkretnie za to. Daj dziecku do zrozumienia, że cieszysz się, że ci pomaga, że jesteś dumna z niego i dlatego chcesz mu coś kupić, albo zabrać go na pyszne lody. Płacenie za obowiązku nie nauczy go odpowiedzialności.
Jeśli chcesz wychować odpowiedzialne dziecko, przede wszystkim sam bądź odpowiedzialny. Dzieci są wielkimi obserwatorami i nas naśladują, bardziej niż myślisz. Jeśli zauważysz niepokojące zachowania u dziecka, zastanów się, czy ty przypadkiem się tak nie zachowujesz? Odpowiedzialność to bardzo ważna cecha, dlatego warto ją kształcić już od najmłodszych lat. Jednak też nie możesz przesadzać i tylko wymagać, bo dziecko zacznie się buntować, a to przyniesie odwrotny skutek. Wszystko rób z umiarem i w przyjaznej atmosferze. Dzieci lubią być pomocne i czuć się ważne, a z pewnością odpowiedzialne zachowanie to im da.