dieta pudełkowa
Photo silviarita/ pixabay

Dieta pudełkowa staje się coraz bardziej popularna. Obiady porcjowane w pudełka to świetne rozwiązanie nie tylko dla zapracowanych. Obecnie można kupić w pudełku nie tylko zwykły obiad, ale również dopasowany do naszej diety i naszych potrzeb żywieniowych. Możesz nie tylko zamówić danie na dany dzień, ale skomponować posiłki na cały miesiąc. Firmy oferujące dietę pudełkową oferują różne opcje diet, ale także diety spersonalizowane – dla panów, pań karmiących, kobiet w ciąży, osób aktywnych, wegan, wegetarian, a nawet dla dzieci.

W diecie pudełkowej znajdziemy wszystkie niezbędne składniki pokarmowe, dostosowane do naszych potrzeb żywieniowych. Na rynku jest coraz więcej firm cateringowych oferujących dietę pudełkową, a ich oferta cały czas się powiększa. 

dieta pudełkowa
Photo silviarita/ pixabay

Dla kogo jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa z pewnością sprawdzi się u osób zdrowych, u których nie występują żadne alergie pokarmowe czy nietolerancje (np.laktozy, czy glutenu). Chociaż coraz więcej firm oferuje dietę bez laktozy czy bez glutenową. Dieta pudełkowa jest dobra dla osób, które chcą się pozbyć zbędnych kilogramów, a także dla takich, które chcą się zdrowo odżywiać. Jest idealna także dla sportowców, którzy mają większe potrzeby energetyczne, a posiłki muszą być dobrze zbilansowane. 

Niestety dieta pudełkowa nie jest polecana osobom, które borykają się z jakimiś problemami zdrowotnymi. Mogą to być problemy z gospodarką węglowodanową. Osoby takie potrzebują diety niskowęglowodanowej, a posiłki serwowane w diecie pudełkowej mają często sporą zawartość węglowodanów. 

Kolejną kwestią, która raczej wyklucza taką dietę, są osoby z nietolerancjami pokarmowymi. Może to być nietolerancja na laktozę, gluten, ale także na pojedyncze produkty takie jak jedno zboże, pomidory, truskawki, jaja, orzechy. Co raz więcej firm cateringowych oferuje opcje pokarmów bez laktozy, czy glutenu, jednak należy pamiętać, że opcja bez laktozy jest przeznaczona wyłącznie dla osób, których organizm nie toleruje produktów z laktozą. Opcja ta nie będzie jednak korzystna dla osób  z alergią na białko mleka krowiego. Jeżeli osoby mają uczulenie na wybrane pokarmy, trudno będzie im znaleźć catering spełniający ich indywidualne potrzeby, jednak nie jest to niemożliwe (szczególnie w dużych miastach).

dieta
Photo Pexels/ pixabay

Dieta pudełkowa – kto z niej korzysta?

Jednym z powodów stosowania diety pudełkowej jest chęć schudnięcia. Takie osoby decydują się na dietę o określonej liczbie kalorii – najczęściej 1000 lub 1200 kalorii. Jest to dieta z dużym ograniczeniem kalorycznym. Takie restrykcje w dłuższej perspektywie mogą prowadzić do spadku masy ciała, ale również do niebezpiecznych niedoborów żywieniowych, czy efektu jo-jo. Dieta odchudzająca powinna być dobrana indywidualnie, najlepiej przez dietetyka, który dobierze odpowiednie składniki i ich ilość. Powinna także uwzględniać także indywidualne kwestie zdrowotne. 

Dieta pudełkowa – zalety i wady

Bez wątpienia dieta taka jest dobra dla osób zapracowanych, którzy nie mają czasu na przygotowywanie specjalnych posiłków. Dieta pudełkowa jest szybka i wygodna. Pozwala oszczędzić dużo czasu. Nie musimy tracić czasu na planowanie posiłków, zakup składników, gotowanie

Z drugiej strony dieta taka jest dość kosztowna. W wersji najmniej kalorycznej dzienny koszt dla jednej osoby to około 50 zł. W wersji dla sportowców, czyli składającej się z około 4000 kalorii, koszt dzienny to około 100 zł. Ceny różnią się także w zależności od miasta. 

dieta
Photo dbreen/ pixabay

Dieta pudełkowa – rodzaje

Możemy wybierać w różnego rodzajach dietach. Poniżej kilka z opcji diet do wyboru:

  • wege – dla wegetarian, nie zawiera produktów mięsnych. Dieta ta może być podzielona również na dietę bez konkretnych produktów – tylko bez mięsa, czy tylko bez ryb.
  • dla sportowców – wysokokaloryczna
  • dla dzieci
  • odchudzająca – zawiera produkty niskokaloryczne (brokuły, ogórki, pieczarki, kapusta, kiełki)
  • fitness
  • ketogeniczna
  • dieta kuchni świata – polska, włoska, hiszpańska, japońska i inne
  • sirtfood – bogata w produkty sirtuinowe (np. kawa, kurkuma, jarmuż, oliwa z oliwek, truskawki, jagody, czerwone wino).

Wybór jest naprawdę ogromny, a niektóre firmy wykonują również dania indywidualne. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here