Czym kierować się przy wyborze alkomatu

Czym kierować się przy wyborze alkomatu? To pytanie często zadają sobie kierowcy, którym zależy na bezpieczeństwie swoim, oraz innych użytkowników drogi. Często jednak między innymi z powodu ich dużej dostępności na rynku, wielu kierowców nie wie, czym tak naprawdę warto kierować się przy ich wyborze. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej, na co warto zwrócić uwagę, zanim podejmiemy decyzję o zakupie konkretnego alkomatu.

Odpowiedni certyfikat to podstawa

Podstawową kwestią, jaką powinniśmy sprawdzić przed podjęciem decyzji o zakupie alkomatu, jest sprawdzenie, czy posiada ona odpowiednie certyfiakty ISO lub CE. Certyfikaty te stanowią swoistą gwarancję, że alkomat jest między innymi odpowiednio skalibrowany. Jest to bardzo ważne, gdyż nawet bardzo drobne odchyły od normy przy potencjalnym pomiarze, mogą skutkować między innymi utratą prawa jazdy. Doskonałym przykładem, jeżeli chodzi o certyfikowane alkomaty, jest alkomat Drager Alcotest 6000, który posiada następujące certyfikaty:

-EN 60068-2-27.

-EN 60068-2-6.

-EN 600-2-64, 2004/108/WE, EN 15964.

-NHTSA, FDA.

Zgodnie z wyżej wymienionymi certyfikatami, jego zakres pomiarowy wynosi 0,00-2,50mg/L co z kolei przekłada się na maksymalną wartość pięciu promili w wydychanym powietrzu. Niestety, w przypadku alkomatów nieposiadających obowiązujących na terenie Unii Europejskiej odpowiednich certyfikatów jakości, interpretacja wyniku może być w zasadzie dowolna. Warto więc przed podjęciem decyzji o zakupie alkomatu, sprawdzić, jakie posiada on odpowiednie certyfikaty bezpieczeństwa i jakości.

Sposób pomiaru zawartości alkoholu

Przed zakupem warto również sprawdzić, w jaki dokładnie sposób urządzenie dokonuje pomiaru ilości alkoholu w organizmie. W przypadku alkomatów elektronicznych pomiar zazwyczaj jest dokonywany na podstawie wydmuchanego powietrza. Alkomaty tego typu działają w oparciu odpowiednio skalibrowane, niezwykle czułe elektrosensory, umiejące wykryć nawet niewielką ilość alkoholu w wydychanym powietrzu. Najczęściej można go dokonać na dwa sposoby, a mianowicie:

-Poprzez wydychanie powietrza za pomocą wymiennego ustnika.

-Za pomocą pasywnego trybu pomiaru. Tryb ten nie wymaga stosowania specjalnego ustnika.

Można więc śmiało stwierdzić, że nowoczesne alkomaty są w pełni higieniczne, a co za tym idzie, możemy korzystać z nich bez obaw o nasze zdrowie. Co równie ważne urządzenia tego typu zazwyczaj działają w trybie automatycznym, przez co użytkowanie ich jest niemalże intuicyjne. Między innymi z tych powodów cieszą się one stale rosnącą popularnością.

Sprawdź ofertę alkomatów w sklepie: https://alkomaty.net.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here