Kiedy zastosowanie znajdą europalety

Powszechnie przyjętym standardem gdy chodzi o transport towarów są europalety. Ujednolicone wymiary sprawiają, że są najczęściej wybieraną jednostką przy organizacji ładunku, zarówno na kontenery transportowe, jak i naczepy samochodów transportowych. Wysokość europalety pozwala na szybki ładunek do środka transportu, co oszczędza czas i ułatwia przetransportowanie dużej ilości towarów.

Dlaczego każdy producent palet przyjął europejski standard i dlaczego on powstał?

Zarówno wymiary, jak i cały standard europalety nie zostały wybrane przypadkowe. Europejscy dostawcy potrzebowali jednego standardu, aby swobodnie układać ładunki i móc zaplanować transporty i ich wymiary bez konieczności mierzenia każdego towaru. Dlatego też standardowa Wysokość europalety to 144 milimetry, jej szerokość to 1200 milimetrów, zaś długość wynosi 800 milimetrów. Producent europalet zadbał by wysokość była optymalna do transportowania wózkiem widłowym lub wózkiem ręcznym. Szerokość i długość palety również nie są wymiarami przypadkowymi – zależą od wymiarów naczep samochodowych oraz kontenerów transportowych. Dzięki temu, że każdy producent europalet ma jeden standard można do jednego transportu zmieścić większą ilość towaru.

Jakie są zalety, które sprawiają, że europalety są najpopularniejszymi paletami na rynku?

Najważniejszą zaletą europalety jest to, że w sposób optymalny dzięki nim można wykorzystać powierzchnię transportową. Dodatkowo producent palet najczęściej wykorzystuje lekkie drewno jako budulec – niska masa własna pozwala maksymalnie zwiększyć wagę ładunku. Specjalna konstrukcja z kolei zapewnia wysoką nośność – może ona wynosić nawet 4000 kilogramów. Ze względu na prostą budowę stworzenie europalety jest bardzo łatwe – stąd duża liczba producentów na rynku, co obniża ich cenę.

Czy europalety są użytkowane jedynie do transportu towarów?

Wyjątkowa popularność europalety wynika nie tylko z możliwości zastosowania jej w transporcie. Europalety cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ stanowią podstawę wielu systemów magazynowych. Można je bez wysiłku przestawiać, są tanie i do tego wytrzymałe. Nic więc dziwnego, że wiele przedsiębiorstw na ich podstawie zbudowało system magazynowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here