brokuły
Photo silviarita/ pixabay

Brokuły to popularny dodatek do obiadu. Może być podawany w formie gotowanej, ale także surowej. Brokuły zawierają wiele cennych składników odżywczych, które wspomagają pracę organizmu, między innymi zmniejszają oznaki starzenia. Niewątpliwie warto włączyć brokuły do naszej codziennej diety. Ze względu na łatwy podział na mniejsze części są częstym składnikiem diety pudełkowej. Poznaj korzyści zdrowotne brokułów. 

Brokuły zawierają szereg cennych składników odżywczych

Brokuły są bogactwem witaminy K, która pomaga w krzepnięciu krwi i jest niezbędna dla zdrowia kości. Jedna filiżanka surowych brokułów to jedynie 25 kalorii oraz 0 gram tłuszczu. Porcja taka to również 135% dziennego zapotrzebowania na witaminę C, która jest istotna w odporności organizmu. Brokuły zawierają także chrom oraz kwas foliowy. Filiżanka gotowanych brokułów dostarcza około 10% dziennego zapotrzebowania na witaminę A, E, B6, B2 oraz minerały – cynk, magnez, mangan, potas, wapń. 

Brokuły oprócz wymienionych powyżej witamin i minerałów są bogactwem błonnika oraz kwasów tłuszczowych omega-3. 

brokuł
Photo congerdesign/ pixabay

Brokuły bogactwem błonnika

Warzywa te są bogate w błonnik pokarmowy, który wspiera działanie układu pokarmowego. Filiżanka brokułów to około 3 g błonnika. Taka porcja zapewnia uczucie sytości, a to z kolei pomaga w zachowaniu odpowiedniej wagi ciała. Błonnik wspomaga regulację poziomu cukru we krwi i insuliny, zapewniając stałą, równomierną energię.

Zapobiega nowotworom

Brokuły należą do tej samej rodziny co jarmuż, brukselka, kalafior, kapusta. Rośliny te znane są ze swoich właściwości zapobiegającym powstawaniu nowotworów. Neutralizują bowiem czynniki rakotwórcze oraz zapobiegają wzrostowi, a także rozprzestrzenianiu się komórek rakowych. 

Brokuły chronią serce oraz mózg

Choroby serca są najczęstszą przyczyną zgonów na świecie. Warzywa krzyżowe, w tym brokuły chronią serce przed zawałem, a także chronią nas przed udarem mózgu. Niektóre składniki odżywcze i naturalne  substancje bioaktywne zawarte w brokułach zostały powiązane ze zdrowym funkcjonowaniem mózgu i tkanki nerwowej, a także z ochroną przed związanym z wiekiem spadkiem funkcji poznawczych.

brokuły
Photo RitaE/ pixabay

Pozwalają na utrzymanie zdrowych kości

Brokuły zawierają składniki pozwalające na tworzenie kości oraz zapobiegające utracie ich gęstości. Wpływa to na strukturę kości – są one silne i twarde, a to z kolei minimalizuje możliwość złamań. Wpływ na to ma witamina K, fosfor, wapń, potas, cynk, witaminy z grupy B, miedź, żelazo. 

Likwidują stan zapalny

Brokuły działają przeciwstarzeniowo i utrzymują skórę dłużej jędrną i elastyczną. Ponadto warzywa te działają także przeciwzapalnie. To z kolei ma wpływ na rzadsze występowanie chorób przewlekłych. Związki, które są za to odpowiedzialne, dodatkowo wspomagają organizm w walce z już istniejącym toczącym się stanem zapalnym. Ponadto wspomagają leczenie cukrzycy, reumatoidalne zapalenie stawów, zmiany skórne, a nawet otyłość. 

Botoks wspomaga detoks organizmu

Badania wykazały, że te warzywa wspomagają dezaktywowanie szkodliwych substancji oraz przyspieszają ich usuwanie. 

Podsumowanie

Brokuły są doskonałym dodatkiem do naszej diety. Mają nie tylko doskonały smak, ale również wiele korzyści zdrowotnych. Można je przygotować na wiele sposobów – gotowane, przygotowane na parze, jako dodatek do sałatki, a nawet możemy z nich zrobić pyszną zupę brokułową. Doskonale komponują się z dodatkiem oliwy z oliwek, a nawet pikantnym sosem z masła orzechowego. Możesz z nich zrobić również puree i wymieszać na przykład z żółtym serem. Bardzo smaczne i zdrowe są również kiełki brokułów. Smacznego!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here