przesądy weselne
Photo kgorz/pixabay

Przesądy weselne przez jednych są lekceważone, niektórzy patrzą na nie pobłażliwie, a jeszcze inni zupełnie w nie wierzą. Zostały one stworzone po to, aby Państwo Młodzi mogli zacząć razem szczęśliwe życie. Mają być one gwarantem ich udanego małżeństwa. Jak można się domyślić, jest to raczej myślenie życzeniowe, ale przestrzeganie ich jest całkiem przyjemne, a nawet czasem zabawne. Można więc śmiało uznać je za ciekawy dodatek do całego wydarzenia, jakim jest ślub czy wieczór panieński lub kawalerski. Z pewnością urozmaicą one zabawę na przyjęciu weselnym.

Przesądy weselne dotyczące daty ślubu

Duża część przesądów dotyczy jeszcze przygotowań przed ślubem. Data ślubu powinna być zaplanowana na miesiąc, który w swojej nazwie posiada literę “R”. Jeśli wybierzemy na datę ślubu maj lub listopad, ma to wieścić przyszłym małżonkom pecha. Bardzo obiecującymi datami są święta bożonarodzeniowe, Święta Wielkiej Nocy lub Karnawał. Zdecydowanie nie należy zawierać związku małżeńskiego w Adwencie, Wielkim Poście oraz pierwszego kwietnia. Jaką dobrą wróżbę uznaje się fakt zawarcia małżeństwa w tym samym kościele, w którym do chrztu niesiona była przyszła małżonka. Według przesądów ważne jest, aby nie zmieniać raz wybranej daty ślubu. Także zaproszenia, które zostały wypisane, powinny być rozdane w całości. Świadkować Parze Młodej nie powinny pary, ponieważ może przynieść to niepowodzenie.

obrączki
Photo marla66/ pixabay

Jak powinna ubrać się Panna Młoda?

Podczas wybierania sukni ślubnej najlepiej, żeby Pannie Młodej towarzyszył mama lub przyjaciółka. Wybraną już suknię należy nigdzie nie zakładać bez potrzeby. Dość niepopularny przesąd jest taki, że Panna Młoda nie powinna zabierać się za szycie własnej sukni, ani pomagać przy jej wykonaniu. Natomiast bardzo popularnym przesądem jest mówiący o tym, że przyszły małżonek nie może towarzyszyć przy wyborze sukni. Zobaczenie przez Pana Młodego swojej wybranki w sukni przed ślubem, to bardzo duże prawdopodobieństwo przyszłych kłótni. Duża część kobiet pilnuje tego, aby przymierzając kreację, nie widzieć się w niej całkowicie. Można zdjąć jakiś element i odłożyć na bok. Ciekawym przesądem jest ten, w którym to Pan Młody kupuje przyszłej małżonce buty, w których pójdzie do ślubu.

Przesądy weselne domowe

Przesądy powinno zacząć się przestrzegać już od rana, aż po zakończenie całej ceremonii ślubnej. Ważne jest, aby aż do błogosławieństwa matka Panny Młodej nic przy niej nie pomagała. Natomiast przyszła Panna Młoda musi ubrać na sobie coś w kolorze białym, co symbolizować ma wierność. Także kolor niebieski – symbol wierności przyszłego męża. Ważny jest też element pożyczony, co ma spowodować przychylność nowej rodziny oraz coś starego i nowego, jako symbol udanego małżeństwa oraz wsparcia najbliższych. Welon zostaje nałożony przez druhnę, która koniecznie musi być panną. Interesującym przesądem jest ten, dotyczący faktu, że Pan Młody zakłada swojej przyszłej wybrance buty. Powinien także wrzucić do nich drobną monetę. Ważne jest, żeby Panna Młoda na palcu nosiła tylko swój pierścionek zaręczynowy.

para młoda
Photo vetonethemi/ pixabay

Przesądy w trakcie ceremonii ślubnej

Przesąd głosi, aby próg kościoła, w którym będzie odprawiany ślub, został przekroczony przez Prę Młodą nogą prawą. Ważne jest też, żeby para idąc do ołtarza, nieopatrznie się nie potknęła. Potknięcia mogą wróżyć przyszłe porażki w trakcie trwania małżeństwa. Drogę tę należy przejść z uśmiechem, co ma wróżyć przyjemne małżeństwo. Para nie powinna wodzić wzorkiem wśród zebranych gości, ponieważ miałoby to zwiastować rychłą zdradę. Najlepiej, żeby Panna Młoda patrzyła tylko przed siebie, a jeśli chciałaby poprawić welon, musi to zrobić jej druhna. Świece na ołtarzu wieszczą szczęśliwe małżeństwo, jeśli są proste i wysokie. Natomiast jeśli płomień jest niestabilny, także przyszły związek ma być chwiejny.

Przesądy weselne – co jeszcze?

Przesądy trwają także po zakończonej ceremonii ślubnej. Na weselu jest ich także cała masa. Dzięki czemu staje się ono ciekawsze i przyjemniejsze, a Para Młoda może sobie zapewnić przyszłe szczęście. Tradycją jest to, że Pan Młody przenosi swoją żonę przez próg. Ma to na celu zapobiegnięcie potknięcia się. Także potknięcie w pierwszym tańcu zwiastuje niezgodność. Parę Młodą wita się, podając dwa kieliszki z różnymi rodzajami płynu. Do jednego nalewa się wody a do drugiego wódki. Osoba wybierająca wódkę, ma być zarządzającą w przyszłej rodzinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here