kryptowaluta
Photo QuinceCreative/ pixabay

Wraz z rozwojem bitcoina, co raz więcej osób zaczęło się interesować kryptowalutami. Wiele osób szukało alternatywy dla drogiego bitcoina. Powstało więc od tego czasu wiele kryptowalut. Każdy z nas, tak naprawdę może utworzyć swoją kryptowalutę i puścić ją w obieg. Jednak, żeby podbiła ona rynki giełdowe, trzeba wykonać setki kroków. Bitcoin nie tylko wyznaczał trendy i zapoczątkował falę kryptowalut, ale również stał się standardem dla nich. W tym artykule przedstawimy inne kryptowaluty, które są dość popularne. Należy pamiętać, że każda inwestycja niesie za sobą ryzyko (ostatnio kurs bitcoina również poszybował ostro w dół i ludzie stracili w ciągu paru minut ogromne pieniądze). Dlatego trzeba zawsze pamiętać o złotych zasadach dobrego inwestora

kryptowaluty
Photo WorldSpectrum/ pixabay

Co to jest kryptowaluta?

Zanim omówimy kilka alternatyw dla Bitcoina, pokrótce przypomnimy historię kryptowalut i czym ona jest. Kryptowaluta to wirtualne lub cyfrowe pieniądze, które przybierają formę tokenów lub „monet”. Niektóre kryptowaluty są dostępne w sklepach jako środek płatności. Możemy również wyrobić kartę, za pomocą której dokonamy płatności. Jednak wiele kryptowalut to nadal jedynie waluty cyfrowe, oparte na algorytmach. 

Pole kryptowalut znacznie się rozszerzyło od czasu uruchomienia Bitcoina (2009 rok). Nadal jest on królem kryptowalut i nic nie wskazuje na to, żeby miało się to zmienić w najbliższym czasie.

Poniżej przyjrzymy się 4 popularnym walutom cyfrowym innych niż Bitcoin. Niemożliwe jest, aby taka lista była całkowita. Jest to spowodowane ogromną ilością kryptowalut – na początku 2021 roku było ich już ponad 4000.

Kryptowaluta Ethereum (ETH)

Początkowo Ethereum było rozprzestrzenioną platformą, a dopiero później stało się także kryptowalutą. Jej nadrzędną walutą został Ether (ETH). Kreatorem całego systemu jest Vitalik Buterin, który urodził się w Rosji, ale obecnie jest kanadyjskim programistą.

Ethereum, jako platforma, pracuje w swojej własnej zbiorowości, używając technologii, która nazywa się blockchain. W praktyce działa to tak, że zostaje połączonych ze sobą wiele bloków transakcyjnych. Bloki te wykonują transakcje finansowe bez udziału wkładu ludzkiego. Chcąc kupić walutę Ether, należy na platformie Ethereum nabyć ją za tradycyjne pieniądze. Nazwa waluty Ether, jest używana zamiennie z nazwą platformy. System pieniężny, jakim jest Ether dzieli się również na jednostki o niższej wartości.

Na dzień pisania tego artykułu kurs ETH wynosił 8 413.8279 PLN. 

kryptowaluty
Photo Die-Wirtschaftsnews/ pixabay

Litecoin (LTC)

Waluta Litecoin (LTC) ma otwarty kod źródłowy i zapewnia transfery o stosunkowo najniższych opłatach, dzięki sieci blockchain. Początkowo zakładano, że ta waluta będzie tańsza i szybsza niż jej wzorzec, którym jest Bitcoin (BTC). Miał to odwzorować także sam termin, zawierający w sobie człon “lekki”.

System Litecoin bazuje na zmienionym kluczu źródłowym BTC. Pomysłodawcą i propagatorem jest Charlie Lee, informatyk, pełniący funkcję dyrektora zarządzającego Fundacji Litecoin. Kryptowaluta ta jest drugą po BTC, co plasuje ją w rankingu najstarszych w historii. Powstała ona parę miesięcy po kryptowalucie Namecoin. Bardzo długi czas, bo do października 2014 r. waluta ta utrzymywał się zaraz za Bitcoinem. Niestety wyprzedził go Ripple, co spowodowało, że nigdy nie powrócił na wcześniejszą pozycję.

Na dzień pisania tego artykułu kurs LTC wynosił 532.8410 PLN

Cardano (ADA)

ADA jest kryptowalutą należącą do platformy Cardano, której początki sięgają 2015 r., a która została uruchomiona dzięki Karolowi Hoskinsonowi w 2017 r. Debiut tej kryptowaluty miał wysokość 600 milionów dolarów, a z każdym rokiem ta wartość znacznie się podnosiła. W 2018 r. sięgała już 33 miliardów dolarów. Aktualnie jest jedną z pięciu największych kryptowalut na rynku.

Platforma, do której należy ADA znacznie różni się od tych wzorowanych na technice Bitcoina. Karol Hoskinson założył wraz z Jeremym Woodem firmę technologiczną i razem z naukowcami z całego świata rozpoczęli badania podstawowe. Wszystkie te badania dotyczące rozwoju platformy Cardano są udostępniane publicznie. Z pewnością ma to wpływ na wysokie utrzymywanie się kryptowaluty tej platformy.

Na dzień pisania tego artykułu kurs ADA wynosił 5.1483 PLN

inwestycja
Photo 3844328/ pixabay

Gotówka Bitcoin (BCH)

Bitcoin Cash (BCH) jest to kryptowaluta utworzona w sierpniu 2017 r., po rozłamie Bitcoina. Jego powodem był brak uzgodnienia wspólnej drogi rozwoju Bitcoina. Oficjalnie kryptowaluta ma taką samą technologię, blockchain, i taki sam algorytm, jak jego pierwowzór.

To, co odróżnia BCH od BTC, to zwiększenie rozmiaru bloków, które wciąż były powiększane. Sprawiło to, że zwiększyła się liczba transakcji, oraz zmniejszyły jej koszty. Bitcoin Cash to przede wszystkim szybkie i tanie transakcje. Kryptowaluta nie wprowadziła protokołu SegWit, dzięki czemu koszty transakcji tej waluty się nie zmieniły. Aktualnie Bitcoin Cash jest na czwartym miejscu w rankingu najbardziej opłacalnych kryptowalut.

Na dzień pisania tego artykułu kurs BCH wynosił 1 936.6257 PLN. 

Rynek kryptowalut jest ogromny, a inwestorów nie brakuje. To właśnie w kryptowalutach najwięksi krezusi na świecie przeprowadzają milionowe transakcje. Wielu z nich inwestuje w kilka kryptowalut, zmniejszając ryzyko straty. Przyglądając się wielkościom kursów poszczególnych kryptowalut, warto wspomnieć o kursie bitcoina. Na dzień pisania artykułu wynosił on 130 534.0053 PLN. Są to ogromne pieniądze przeznaczone jedynie dla poważnych graczy. Osoby, które uwierzyły w walutę na samym początku, zarobiły miliony, a nawet miliardy dolarów. Początkowo za 1 dolara można było kupić UWAGA !  aż 1309 BTC. Nieźle, prawda? Kryptowaluty trzymamy w specjalnych portfelach przeznaczonych dla kryptowalut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here