bitcoin
Photo mohamed_hassan/ pixabay

Bitcoin (BTC) to rodzaj alternatywnej wirtualnej kryptowaluty, która jest kontrolowana przez zdecentralizowaną sieć użytkowników i jest wolna od nadzoru rządowego. Choć obecnie istnieje kilka tysięcy innych kryptowalut, Bitcoin jest zdecydowanie najpopularniejszą kryptowalutą — najbliższym odpowiednikiem tradycyjnych, państwowych walut. Przechowuje się ją w portfelach kryptowalutowych.

Bitcoin jest walutą, za pomocą której można kupować dobra materialne. Bitcoin, jak każda inna kryptowaluta, jest bardzo niestabilny, ale ogólnie możemy mówić o trendzie wzrostowym. Na przykład w ciągu ostatnich 12 miesięcy, wartość Bitcoina wzrosła z 9000 USD do około 57 000 USD.

Czym jest Bitcoin?

Bitcoin jest najbardziej uniwersalną kryptowalutą na świecie. Bitcoinów można używać do kupowania towarów od stale rosnącej listy sprzedawców akceptujących Bitcoin, w tym rozpoznawalnych firm, takich jak Expedia, Overstock.com i Tesla. Wykorzystuje się go także jako środek płatności za różne usługi.

Każdy Bitcoin dzieli się na 0,00000001 mniejszych jednostek, zwanych satoshi, które nie można „rozmienić” na mniejsze jednostki. Jednak kod źródłowy Bitcoina jest skonstruowany tak, aby umożliwić przyszłe podziały poza ten poziom, jeśli wartość waluty wzrośnie do punktu, w którym zostanie to uznane za konieczne.

Mimo rosnącej popularności Bitcoina nadal pozostaje niszową walutą cyfrową, której kurs ulega silnym wahaniom cenowym, dlatego stanowi niepewną inwestycję. BTC z pewnością nie należy do standardowych instrumentów inwestycyjnych w tradycyjnym tego słowa znaczeniu, jak w przypadku stabilnych i silnych walut narodowych, takich jak dolar amerykański czy japoński jen.

Początki i historia Bitcoina

Początki Bitcoina sięgają lat 80. XX wieku, kiedy to po raz pierwszy opracowano algorytmy, na których opierają swoje działanie współczesne kryptowaluty. Wśród poprzedników Bitcoina można wymienić Bit Gold, nad którego koncepcją pod koniec lat 90. pracował Nick Szabo. Choć Bit Gold nigdy nie zyskał na popularności, miał wiele cech wspólnych z Bitcoinem, w tym blockchain, który jest swoistą cyfrową księgą główną, która przechowuje zapis wszystkich transakcji bitcoinowych, klucze publiczne identyfikujące poszczególnych użytkowników, wbudowany unikatowy kod.

W październiku 2008 roku osoba czy grupa osób znana jako Satoshi Nakamoto opublikowała Białą Księgę (White Paper), która zawiera koncepcję działania kryptowaluty Bitcoin. Dotychczas nie wiadomo, kto się kryje za nazwiskiem Nakamoto, choć było mnóstwo pomysłów, kim może być ten anonim (między innymi Nick Szabo i Craig Steven Wright). W styczniu 2009 r. Satoshi Nakamoto opublikował w całości kod źródłowy bitcoina. 

W 2010 r. Bitcoin przeżywa jeden z pierwszych kryzysów. Błąd w kodowaniu spowodował powstanie ogromnej liczby niewydobytych bitcoinów, tymczasowo obniżając wartość waluty. W 2013 roku doszło do kolejnego kryzysu, spowodowanego, podobnie jak w roku 2011, błędem w kodowaniu. Otwarty kod źródłowy Bitcoina został zmodyfikowany, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia tego typu błędów w przyszłości.

Rozkwit Bitcoina

Pod koniec 2012 roku WordPress jako pierwszy zaakceptował Bitcoin jako metodę płatności. W latach 2013-2014 w jego ślady podążyły OkCupid, Baidu, Expedia i Overstock.com. Co prawda niebawem Baidu pod naciskiem chińskiego rządu, który postrzegał Bitcoin jako zagrożenie dla własnej waluty, przestał akceptować kryptowalutę jako metodę płatności.

W 2013 roku wartość rynkowa Bitcoina po raz pierwszy przekroczyła 10 miliardów dolarów. W tym samym roku w Vancouver pojawił się pierwszy bankomat Bitcoinów/bitomat do zakupu czy sprzedaży kryptowaluty. Szacuje się, że obecnie jest już ok.15 tys. bitomatów w 70 krajach.

Dziś Bitcoin jest dostępny praktycznie w każdym kraju europejskim. Kraje przyjazne Bitcoin: Japonia, Gruzja, Singapur, USA, Polska, Niemcy, Wielka Brytania. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here