Koncepcja zagospodarowania wielofunkcyjnego miejsca spotkań dla mieszkańców Michałowic

Gmina Michałowice
Konsultacje dokumentu trwają do: 01.02.2016
Projekt ma formę makiety stworzonej wspólnie z uczestnikami warsztatów w dniach 9-10.11.2015 w Michałowicach. Poniżej znajduje się zdjęcie makiety i opis projektowanych elementów i stref na placu. Makietę można również zobaczyć w urzędzie gminy Michałowice. Zachęcamy do zgłaszania uwag i propozycji do niniejszego projektu zagospodarowania poprzez wypełnienie poniższego formularza on-line.

1. Wjazd na plac: brane są pod uwagę trzy możliwości wjazdu:
a. Przebudowa i poszerzenie ul. Marcowej – wjazd na plac z tyłu za ośrodkiem zdrowia (wymaga zgody okolicznych właścicieli),
b. Przebudowa i poszerzenie wjazdu z DK7 przy Pizzerii Libero – wymaga uzyskania odpowiednich pozwoleń od GDDKiA,
c. Poprowadzenie nowej drogi od strony zachodniej (od tyłu placu) – wymaga wykupu dodatkowych działek i uzyskania pozwoleń (planowane w późniejszym terminie).

2. Droga wokół placu: droga będzie łączyła wszystkie wjazdy na plac; zakręty spowodują spowolnienie ruchu samochodowego, co jest pożądane w pobliżu placu, gdzie będzie znaczący ruch pieszych korzystających z placu.

3. Miejsca parkingowe: zaplanowano ok. 50 miejsc parkingowych dla samochodów osobowych przy planowanej drodze wokół placu; dodatkowo samochody dostawcze w dni targowe będą mogły podjechać do wiaty handlowej i sprzedawać np. owoce bezpośrednio z samochodów.

4. Ograniczenie hałasu: z uwagi na duży hałas z drogi krajowej nr 7, zaplanowano budowę niskiej (do 1 m wysokości) bariery dźwiękochłonnej pomiędzy szosą a chodnikiem. Będzie ona skutecznie ograniczała hałas wydobywający się spod kół samochodów, a jednocześnie nie zasłoni widoku na plac dla przejeżdżających.

5. Brama: od strony chodnika wzdłuż DK7 powstanie wejście na plac, zachęcające przechodniów i osoby przejeżdżające do wejścia do środka, prowadzące na wprost do wiaty, gdzie będzie prowadzony handel i inne wydarzenia.

6. Stałe punkty handlowe i ogródek kawiarniany: wzdłuż drogi krajowej zostaną umieszczone stałe punkty handlowe (zgodnie z wynikami badań: piekarnia, cukiernia, lody, owoce i warzywa itp.), które będą stanowiły dodatkową izolację od drogi dla pozostałej części placu; od strony placu powstanie ogródek kawiarniany, gdzie będzie można w zaciszu spożyć zakupione napoje i/lub jedzenie.

7. Toalety: zaplecze sanitarne będzie zlokalizowane w jednym ze stałych punktów handlowych położonych wzdłuż drogi krajowej (wejście od strony placu).

8. Wiata: wiata będzie miała charakter otwartego zadaszenia, które będzie wykorzystywane do celów handlowych (w dni targowe) lub wydarzeń lokalnych (festyny, warsztaty, pchli targ itp.); w środku będzie można ustawić stoły; boki będą miały wyposażone w kurtyny umożliwiające ochronę od deszczu lub wiatru; samochody dostawcze będą mogły podjechać bezpośrednio pod wiatę i prowadzić sprzedaż bez wyładowywania towaru.

9. Skarpa: teren placu jest nieco spadzisty; południowa część placu zostanie zniwelowana do poziomu Pizzerii Libero, w środkowej części terenu zostanie utworzona skarpa wysokości ok. 1,5 metra, którą zostaną poprowadzone szerokie schody do położonej wyżej północnej części placu; skarpa może stanowić rodzaj nieformalnej widowni (miejsca do siedzenia wtopione w krajobraz np. zielone stopnie) na użytek lodowiska lub sceny, które okresowo będą znajdować się na placu.

10. Lodowisko / plac rekreacyjny / namiot festynowy: w pobliżu wiaty będzie się znajdował plac, na którym w zależności od sezonu będą mogły się odbywać różne wydarzenia (np. festyny, pikniki, rekreacyjne zawody sportowe itp.), a w zimie planowane jest uruchomienie lodowiska (w pobliżu zostaną ustawione budki służące za zaplecze np. kasa, szatnia, wypożyczalnia łyżew).

11. Scena: za wiatą będzie miejsce na ustawienie przenośnej sceny na potrzeby ewentualnych koncertów lub festynów; w razie złej pogody widownia może znajdować się pod wiatą.

12. Strefa sportu: powyżej skarpy w północnej części placu powstanie strefa sportowa z siłownią na wolnym powietrzu i koszem do gry w koszykówkę; do strefy sportu zostanie poprowadzony chodnik z parkingu przy ośrodku zdrowia; strefa sportu jest nieco oddalona od części handlowej i /lub festynowej, ponieważ generuje dość duży hałas.

13. Strefa piknikowa: w północnej części placu obok strefy sportu powstanie miejsce piknikowe z murowanym grillem oraz stołami i ławkami; grill będzie miał wysoki komin, tak by dym i zapachy związane z jego użytkowaniem nie przeszkadzały innym osobom będącym w pobliżu.

14. Strefa dla dzieci i młodzieży: w zachodniej części placu za planowaną drogą, w otoczonym drzewami miejscu gdzie obecnie jest odprowadzana woda deszczowa, powstanie małe oczko wodne i plac zabaw dla dzieci oraz skate park i ściana dla graficiarzy, która zostanie wymalowana przez młodzież w porozumieniu z urzędem gminy; strefa ta jest położona na uboczu, ponieważ generuje dużo hałasu.

Konsultowany dokument do pobraniaKonsultacje tego dokumentu zostały zakończone

Uwag do dokumentu: 0

Konsultacje tego dokumentu zostały zakończone

Wyraź swoją opinie

Zagospodarowanie placu w Michałowicach

Gmina Michałowice - 29.kwi.2015

Ankieta jest skierowana do mieszkańców Gminy Michałowice. Celem ankiety jest zebranie potr

więcej >

Nowa Biblioteka Publiczna w Gminie Michałowice

Gmina Michałowice - 02.paź.2014

W centrum Michałowice trwa budowa Nowej Biblioteki Publicznej Gminy Michałowice. Uruchomie

więcej >