Urząd Gminy i Miasta w Miechowie

Urząd Gminy i Miasta w Miechowie

o gminie

Urząd Gminy i Miasta w Miechowie

Miechów położony jest w północnej części województwa małopolskiego, przy trasie krajowej E7 (40 km od Krakowa i 80 km od Kielc) oraz linii kolejowej Warszawa – Kraków. Miasto charakteryzuje się ciekawą historią, licznymi miejscami ujmującymi urokiem oraz cennymi zabytkami. Miasto i gmina liczy ok.19.800 mieszkańców. Wizytówką miasta jest historyczny zespół poklasztorny bożogrobców wraz z Bazyliką Grobu Bożego. Na zainteresowanie turysty lub gościa Miechowa zasługuje stary układ urbanistyczny miasta, kilka zabytkowych kamienic, cmentarz parafialny oraz modrzewiowy Dworek ,,Zacisze”- perła drewnianego budownictwa staropolskiego z 1784 r.  
Miasto Miechów jest stolicą gminy i powiatu, w którym zajmuje centralne położenie. Gmina Miechów to malownicze krajobrazy, nieskażone środowisko naturalne, ale także godne zobaczenia zabytkowe obiekty. Usytuowanie Miechowa w pobliżu Krakowa umożliwia łatwy dostęp do całej infrastruktury tego miasta, co posiada duże znaczenie w budowaniu miejscowej gospodarki, biznesu, handlu, rolnictwa oraz organizowaniu wypoczynku i turystyki. Turystyka rekreacyjna pozwala na zagospodarowanie czasu wolnego przy wykorzystaniu zasobów kulturowych i przyrodniczych gminy. Organizowane na terenie gminy "Dni Miechowa", „Dni Jerozolimy”, „Małopolski Festiwal Smaku”, ogólnopolskie i międzynarodowe plenery malarskie oraz wiele innych imprez promujących gminę, corocznie przyciągają ogromną liczbę mieszkańców i gości z terenu całego kraju, a nawet z zagranicy. W kalendarz wydarzeń sportowych od kilku już lat wpisuje się „Małopolski Wyścig Górski”. 
Gmina Miechów stała się dogodnym miejscem do życia dla osób ceniących bezpieczeństwo, rozwój duchowy, intelektualny i fizyczny oraz zdrowy tryb życia. Od grudnia 2012 r. funkcjonuje w mieście nowoczesny obiekt sportowo-rekreacyjny - kryta pływalnia o powierzchni 5 000 m2. Wysoki standard pozwala na uprawianie tu wielu form aktywności. Wśród nich znajdują się: nauka pływania oraz aqua aerobic, szeroka oferta zajęć fitness oraz dodatkowe atrakcje – możliwość skorzystania z kortu do squash oraz kręgielni, a także sauny suchej i parowej. Pływalnia wraz z Domem Kultury oraz Punktem Informacji Turystycznej tworzy od sierpnia 2013 r. Centrum Kultury i Sportu.